Loreta Praha

03.05.2005 -

V pondělí 3. května 2005 byla v pražské Loretě zahájena výstava ak. soch Petra Váni. Výstava, která je zajímavá hned z několika důvodů.

Jednak autor žije v našem kraji a je otcem nádherné myšlenky Cesta mramoru, tedy sochařského bienále s následným vytvořením sochořadí z Dobřichovic do Karlíka. On sám se aktivně zúčastnil předloňského prvního ročníku a jeho dílo „Příběh“ je jednou z pěti dosud instalovaných soch.

Další zajímavostí je skutečnost, že se jedná o první rozsáhlou samostatnou výstavu Petra Váni v Praze (předchozí se konala před dvěma lety v galerii salon No.1 paní Terezy Bartákové v Řevnicích), na které autor prezentuje výhradně svou volnou tvorbu. Kromě autorských prací se totiž již léta úspěšně zabývá restaurátorskou činností a návrhy oltářů.

A nesmím zapomenout zmínit ještě jeden důležitý primát. Vernisáží 3. května byla zahájena první výstava autorských děl v prostorách Lorety vůbec, díky vstřícnému přístupu Řádu menších bratří kapucínů, kteří Loretu spravují.

Pracovní vztah Petra Váni s kapucíny se datuje od roku 1998, kdy začal pracovat na kopii barokního sousoší „Vzkříšení Krista“ právě pro pražskou Loretu. Původní sousoší úctyhodných rozměrů, vytvořené v 18. století J.M. Bruderlem, který podle historických záznamů zemřel vyčerpáním při práci, dokončené následně sochařem Prachnerem, bylo koncem minulého století již značně poničené. V průběhu sedmi let (1998-2004) vytvořil Petr Váňa věrnou kopii původního originálu, kterou 1. května 2004 posvětil provinciál řádu kapucínů.

Výstava, instalovaná v prvním patře Lorety a umožňující pohled na zmíněné Ukřižování Krista, je dle mého soudu ojedinělým spojením tvůrčí svěžesti a řemeslné zručnosti autora. Sochy vytvořené převážně z těžkého carrarského mramoru dostávají nečekanou lehkost a olejomalby, vystavené vůbec poprvé, mají v sobě ukrytý další netušený prostor. Mnohé naznačují slova autora: „To, co poznávám, se snažím uložit do kamene nebo na plátno. Říkám těmto svým sochám nebo obrazům příběhy. Nejde ani tak o jejich popis nebo osoby. Jde o jejich smysl. Je možné pociťovat jeho jemné vanutí. To zachytává mou obraznost a já nemohu jinak než jít, stoupnout si ke kusu kamene a pokusit se o tomto vanutí vyprávět“.

Výstava Petra Váni potrvá v Loretě až do 31. srpna 2005, takže máme dostatek času navštívit skvostný barokní stánek a naslouchat příběhům autora. Jsme srdečně zváni.

Ing. Michal Fürst


<< Zpět na seznam výstav